شوروی، بن لادن، یازده سپتامبر

توسط: موسوی

بن لادن، رهبر مبارز و بنیادگرای مسلمان، در دهه هشتاد پاسخی بود برای آرزوهای واشنگتن. در این دهه، دولت آمریکا تلاش می‌کرد تمایل و وسوسه شوروی را به افغانستان بیشتر کند. طبق اظهارات برژینسکی، مشاور امنیت ملی کارتر، هدف این بود که اتحاد جماهیر شوروی تقاص جنگ ویتنام را پس بدهد. سیا در خلال سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۲، سه میلیارد دلار در افغانستان صرف آموزش و تجهیز تندروهای مسلمان برای جنگ با شوروی کرد و این بزرگترین عملیات سری آمریکا از جنگ جهانی دوم تا آن زمان بود.
بعدها برژینسکی فاش کرد که برنامه سری آمریکا برای کمک و آموزش مجاهدین افغان شش ماه پیش از حمله به شوروی آغاز شده بود. حدود ۳۵ هزار مسلمان از چهل و سه کشور جهان همراه مجاهدین جنگیدند و صدها هزار نفر دیگر یا از طریق آموزش‌های نظامی یا شرکت در مدارس اسلامی نظامی، به نوعی درگیر جنگ شدند.
نور امین، فرمانده افغانی می‌گفت: «سراسر کشور، دانشگاه جهاد بود.» برژینسکی در سال ۱۹۹۸ در پاسخ به این سوال که آیا متأسف است یا نه، گفت: «متأسف از چه؟ آن عملیات سری یک طرح فوق العاده بود. با این کار روسیه به تله افغانستان کشیده شد. شما از من می‌خواهید پشیمان باشم؟»
آیا مقصود او از مسلح کردن و تربیت تروریست‌ها برای آینده چیز دیگری بود؟ برژینسکی با تندی پاسخ می‌دهد: «کدام یک در تاریخ جهان مهم‌تر است؟ طالبان یا فروپاشی امپراتوری شوروی؟ یک عده مسلمان تحریک شده یا آزادی اروپای مرکزی و پایان دادن به جنگ سرد؟» برژینسکی پاسخ خود را در یازدهم سپتامبر گرفت. 

امی گودمن و دیوید گودمن، رسانه‌های خاموش؛ رسانه‌ها پس از سپتامبر ۲۰۰۱: جنگ عراق، یک گزارش