آفریقا، فوتبال، جام جهانی

توسط: موسوی

اتیوپی یکی از ۲۷ کشور افریقایی بود که در رقابت‌های جام جهانی ۱۹۹۴ شرکت کرد. اولین بازی این تیم در زمین مراکش و پرواز آن‌ها از مسیر رم بود. پنج بازیکن اتیوپی پناهنده سیاسی شدند و تنها هشت بازیکن برای بازی باقی ماندند. دروازه‌بان ذخیره، کمک مربی و یکی از دوستانشان هم در ترکیب قرار گرفتند تا اتیوپی با ترکیب کامل بازی را شروع کند. اما تا پایان نیمه اول دو نفر به دلیل خستگی زمین را ترک کردند و مراکش ۵ – ۰ جلو افتاد. در نیمه دوم هم سه بازیکن دیگر اتیوپی از ادامه‌ بازی سر باز زدند و چون فقط شش بازیکن در زمین مانده بودند، داور بازی را متوقف کرد. معلوم بود که اتیوپی نتوانست جواز حضور در جام جهانی را به دست آورد.
سراغ فدراسیون‌های فوتبال افریقایی رفتم که به سبک اروپاییان سازماندهی شده بودند. سنگال کشوری ثروتمند و صاحب فوتبال است، ولی فدراسیون فوتبالش فراموش کرد برای بازی‌های جام جهانی ۱۹۹۰ ثبت‌نام کند!
… در مجموع بیست کشور افریقایی یا نتوانستند در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ شرکت کنند یا آن‌ها را به پایان نرساندند… هر کشور افریقایی که درگیر جنگ نباشد، بتواند در رقابت‌های مقدماتی شرکت کند، اعلام آمادگی در مسابقات را فراموش نکند، در تمام بازی‌ها حاضر باشد و حداقل یازده بازیکن آماده در هر مسابقه داشته باشد، عملا خیلی از رقبایش را از گردونه‌ رقابت خارج کرده و حتی می‌تواند شانس حضور در جام جهانی را هم داشته باشد. 

سایمون کوپر، فوتبال علیه دشمن